Resultat 2019

   VBF

   Arhus

 Skyttelaug/ skytteforening

Resultater veteranstævne Randers 03.11.19


8. kredsskydning holdskydninger:



1. Århus Vet 1+2 1

Finn Dollerup 300/15

Arne Preus 299/14

Per Preus 294/8 Ialt: 893/37 Gnsn 297,6


2. Århus Vet 1+2 2

Erling Bech 295/10

Jens Eriksen 292/7

Jens Ulsted Sørensen 291/7 Ialt: 878/24 Gnsn 292,6


3. Århus Vet 1+2 3

Flemming Jensen 290/9

Jens Chr. Hansen 288/7

Torben Christophersen 285/3

Ialt: 863/19 Gnsn 292,6


4. Skive Vet 1+2 1

Ronald Schøning 292/7

Hans Gade 285/6

Peter Bo Hansen 284/5

Ialt: 861/18 Gnsn 287,0


5. Skive Vet 1+2 3

Evald Sørensen 284/3

Kurt Klausen 281/5

Ivan Sørensen 278/4

Ialt: 843/12 Gnsn 281


6. Århus Vet 1+2 4

Peter Henriksen 283/8

Svend Aage Jaquet 280/1

Jens R Jensen 279/3

Ialt: 842/12 Gnsn 280,6


7. Skive Vet 1+2 4

Ernst Nielsen 274/1

Per Madsen 271/1

Jan Graversen 255/0

Ialt: 800/12 Gnsn 266,6


8. Skive Vet 1+2 2

Claus Hvid 283/5

Geert Koefoed 264/0

Jens Hansen 187/8

Ialt: 734/13 Gnsn 244,6





1. Skive Vet 3 1

Mogens Bro 290/11

Edsholt Lund 288/7

Kurt B. Christensen 286/5

Ialt: 864/23 Gnsn 288


2. Århus Vet 3 1

Harry Larsen 291/9

Jan K. Nielsen 289/6

Kurt W. Petersen 281/3

Ialt: 861/18 Gnsn 287


3. Skive Vet 3 2

John Kristiansen 286/4

Ejvind Jakobsen 284/1

Harald Påkjær 283/1

Ialt: 853/6 Gnsn 284,3


4. Århus Vet 3 2

Per Bo Pedersen 294/6

Peter Jacobsen 279/1

Ole Mark 278/1

Ialt: 851/8 Gnsn283,6


5. Skive Vet 3 3

Nils Jørgen 289/ 6

Bent Henning 278/ 2

Helmer Hagensen 277/1

Ialt: 844/9 Gnsn 281,3


6. Århus Vet 3 3

Henning Andersen 283/7

Poul Nielsen 279/3

Vera Blaase 276/1

Ialt: 838/11 Gnsn 279,3


7. Århus Vet 3 4

Tommy Jepsen 286/ 6

Jørn Jakobsen 284/ 3

Erik Thomsen 255/0

Ialt: 825/9 Gnsn 275


8. Skive Vet 3 4

Børge Nielsen-Boe 271/1

Erik Vendelbo 268/ 3

Egon Pedersen 268/ 0

Ialt: 807/4 Gnsn 269


1. Skive Dame 1

Else Marie Lund 289/2

Inge-Marie 288/4

Ingelise Pedersen 279/1

Ialt: 856/7 Gnsn 285,3


2. Skive Dame 2

Ketty Nielsen 277/1

Gitte Madsen 276/1

Lene Kofoed 274/1

Ialt: 827/ 3 Gnsn 275,6


1. Skive Åben 1

Kurt Kristiansen 287/ 4

Bjarne Müller 281/ 1

Kennet Karlsen 280/ 5

Ialt: 848/10 Gnsn 282,6


8. Kredsskydning individuelle resultater



Klasse BK1

Mette Møgelbjerg Pedersen Skive 192/3 G

Frederik Espersen Århus 191/1 S

Jessica Alicja Pedersen Skive 184/2 B


Klasse BK2

Loise Christensen Skive 184/0 G

Sophia Espersen Århus 183/1 S

Marius Jessen Århus 182/0 B


Klasse BK3

Sebastian Hartvig Hansen Skive 184/2 G

Milo Jens Madsen Skive 176/0 S

Noah N. Møller-Iversen Skive 173/0 B


Klasse BK4

Julie Dølby V. Christensen Skive 168/0 G

Line Muusmann Grouleff Skive 154/0 S


Klasse Jun. 2

Katrine Jespersen Skive 284/1 G

Sara Jessen Århus 275/1 S

Ida Jessen Århus 269/0 B


Klasse Dame

Eva Nørgaard Århus 295/12 pr.

Else Marie Lund Skive. 289/2 pr.

Inge-Marie Cavagnaro Skive 288/4 pr.

Ingelise Pedersen Skive 279/1

Ketty Nielsen Skive 277/1

Gitte Madsen Skive 276/1

Lene Kofoed Skive 274/



Klasse klasse 1

Jørgen Handberg skive 273/0 pr.

Christina Seier Petersen Århus 265/2 pr.


Klasse klasse 3

Bo Nielsen Skive 250/0 pr.


Klasse Åben

Kurt Kristiansen Skive 287/4 pr.

Anders Jessen Århus 284/5 pr.

Bjarne Müller Skive 281/1 pr.

Kennet Karlsen Skive 280/5

Torben Espersen Århus 192/6


Klasse Vet. 1

Finn Dollerup Århus 300/15 pr.

Arne Preus Århus 299/14 pr.

Erling Bech Århus 295/10 pr.

Per Preus Århus 294/8

Jens Eriksen Århus 292/7

Ronald Schøning Skive 292/7

Jens Ulsted Sørensen Århus 291/7

Flemming Jensen Århus 290/9

Jens Chr. Hansen Århus 288/7

Hans Gade Skive 285/6

Torben Christophersen Århus 285/3

Peter Bo Hansen Skive 284/5


Klasse Vet. 2

Evald Sørensen Skive 284/3 pr.

Peter Henriksen Århus 283/8 pr.

Claus Hvid Skive 283/5 pr.

Kurt Klausen Skive 281/5

Svend Aage Jaquet Århus 280/1

Jens R Jensen Århus 279/3

Ivan Sørensen Skive 278/4

Ernst Nielsen Skive 274/1

Per Madsen Skive 271/1

Geert Koefoed Skive 264/0

Jan Graversen Skive 255/0

Jens Hansen Skive 187/8


Klasse Vet. 3 A

Per Bo Pedersen Århus 294/6 pr.

Harry Larsen Århus 291/9 pr.

Mogens Bro Skive 290/11 pr.

Nils Jørgen Andersen Skive 289/6

Jan K. Nielsen Århus 289/6

Edsholt Lund Skive 288/7

Tommy Jepsen Århus 286/6

Kurt B. Christensen Skive 286/5

John Kristiansen Skive 286/4

Jørn Jakobsen Århus 284/3

Ejvind Jakobsen Skive 284/1

Henning Andersen Århus 283/7

Harald Påkjær Skive 283/1


Klasse Vet. 3 B

Kurt W. Petersen Århus 281/3 pr.

Poul Nielsen Århus 279/3 pr.

Peter Jacobsen Århus 279/1 pr.

Bent Henning Skive 278/2

Ole Mark Århus 278/1

Helmer Hagensen Skive 277/1

Vera Blaase Århus 276/1

Børge Nielsen-Boe Skive 271/1

Erik Vendelbo Skive 268/3

Egon Pedersen Skive 268/0

John V. Nielsen Viborg 256/0

Erik Thomsen Århus 255/0

Thorben Sparre Viborg 251/0

IMG_4859 (2)
IMG_4860 (2)
IMG_4861 (2)
IMG_4862
IMG_4863 (2)
IMG_4864 (2)
IMG_4865 (2)

Resultat fugleskydning 2019


Venstre vinge     Erik Themsen       v Jan Jensen

Højre vinge         Torben Espersen  v Werner Poulsen

Venstre ben        Torben Espersen  v Carsten Boye Larsen

Højre ben            Arne Preuss          v eget skud

Halen                   Eva Nørgaard        v Werner Poulsen

Næbet                  Niels Kofod          v eget skud

Kronen                Peter Bo Hansen   v Arne Preuss

Scepteret            Erling Bech            v eget skud

Æblet                  Jens U. Sørensen v eget skud

Halsen                Leif Enevoldsen     v eget skud


Brystet- FUGLEKONGE: ARNE PREUSS


Tillykke til alle og til vores nye fuglekonge.


Hovedskydning    :  1 - Per Preuss
                                  2 - Werner Pedersen
                                  3 - Erling Bech
                                  4 - Torben Christophersen





Festskydning       :  1 - Jan Jensen
                                 2 - Torben Christophersen
                                 3 - Per Preuss
                                 4 - Jens Chr. Hansen





Dart            :            1 - Finn Hansen
                                 2 - Vera Blåse
                                 3 - Jan Jensen
                                 4 - Poul Enevoldsen





Luftskydning        ; 1 - Arne Preuss
                                 2 - Christina SP
                                 3 - Poul Enevoldsen

VBF Klubmesterskab 2019 15m


Veteran 1                                          
Arne Preus 392                      
Finn Dollerup 391                 
Per Preus 383                        
Jens U. Sørensen 377           
Jens Eriksen 375                   
Erling Bech 374
Eva Nørgaard 371


Veteran 2

Jens Chr. Hansen 365

Flemming Jensen 364

 Svend Å. Jaquet 353

Jens R. Jensen 346

Peter Henriksen 342


Veteran 3
Gert Svalø 195
Harry Larsen 194
Peter Jakobsen 190
Per Bo Pedersen 189
Poul Nielsen 189
Jørn Jakobsen 188
Kurt W. Pedersen 188
Ole Mark 187
Niels Iversen 187
Vera Blaase 180
Henning Jensen 180
Erik Thomsen 180



Åben klasse
Peter Bo Hansen 195


BK

Frederik 184
Sophia 177
Anton 175



Pistol
Flemming Jensen 252
Torben Espersen 235
Troels Møller 229
Morten Holck 201



Årspokaler 2018 – 2019
BK Sophia Espersen 181,2
Senior A Christina S. Pedersen 162,3
Veteran 1 Finn Dollerup 199,2
Veteran 2 Jens R. Jensen 188,6
Veteran 3 Gert Svalø 197,6
Pistol Troels Møller 233,1

Nye personlige rekorter - her får drengene en lille præmie for at nå nye mål.

Man modtager, når man når 150, 160, 170, 180, 190 og 200 point.

Højeste point pr. måned gælder, så man kan godt "hoppe" over en præmie, hvis man hurtigt forbedre sig.

Præmierne uddeles 2 gange om året - juleafslutning og 15m afslutningen.

VBF skydebaner: 86272202 i åbningstiden.

Mail: vbf.skyttelaug@gmail.com

Lysengvej 4, 8270 Højbjerg

Formand: Carsten boye: carstenboye@youmail.dk

Webansvarlig:

Christina Sejer Pedersen.

Såfremt du har billeder eller resultater til vores hjemmeside, så send dem til mig - Gerne med en lille tekst, helst i word.

christinasp@live.dk